Click on this button to download a PDF of the Fair Floor Plan

 


 CONTACT INFORMATION 


NORTH EAST COMMUNITY FAIR ASSOCIATION 


Contact us at necommfair@gmail.com

2018 Officers 


Rodney E. Blystone III, President, 725-9187 

Roger Schultz, 1st Vice-President, 725-3149 

Paul Sacco, 2nd Vice-President, 725-5687 

April Boyd, Secretary, 725-3834


Kathy Babo, Recording Secretary 

Barbara Fynan, Treasurer, 725-8411 

Gerri Ellsworth, Registration & Volunteer Coordinator, 725-5762


Carolyn Fynan, Assistant Registrar 

Karen Wagner, Judging Coordinator, 725-1584 

Committee Chairpersons 


Operations and Transportation, Roger Schultz, 725-3149 

Educational Programming, Paul Sacco, 725-5687 

Youth Agri-Fun Day, Sally Haggerty,725-1089 

Agricultural/Community Liaison, Roger Schultz, 725-3149 

Erie County Farm Bureau Liaison, Sally Haggerty, 725-3102 

Finance and Premiums, Purchasing, Barbara Fynan,725-8411 

Photographers, Paul Sacco, Heather Mencer, Jane Blystone, 725-5687 

PA State Grape Queen Committee Liaison, Rodney E. Blystone III,725-9187  

Fair Book and Rules, Rodney E. Blystone III,725-9187 

Webmaster, Jane Blystone, Ph. D.,725-9187 

Facebook, www.facebook.com/groups/282900848492635/ 

Committee Chairpersons 

Department 8 – Farmer’s Eggs, Barbara Fynan, 725-8411 

Department 9 – Rabbits, TBA

Department 11 – Youth Under 19, Kathy Schultz, 725-3149; Terri Vale, 528-3744 

Department 12 – Hay & Grain, Paul & Patty Sacco, 725-5687 

Department 13 – Vegetables, Paul & Patty Sacco, 725-5687 

Department 14 – Fruit and Edible Nuts, Pam Feath, 725-5811 

Department 15 – Home Produced Products 

Sections 1 & 5A – Baked Goods, Jeanette Skarzenski, 725-1089 

Sections 2, 4, 5B & 5C – Canned Goods, Joan Bubna, 725-5745 

Section 6 – Special Baking Contests, April Boyd, 384-6993


Department 16 – Evergreen (Christmas) Trees, Roger Schultz, 725-3149 

Department 17 – Floral Exhibits, Darlene Allen, 725-1166 

Department 18 – Needlecraft 

Section 1 – Clothing, Diana Hatfield, 725-3904 

Section 2 – Needlework, Peggy Campbell, 725-5790 

Section 3 – Afghans & Quilts; Section 4 – Rugs, TBA

Department 19 – Arts & Crafts 

Section 1 – Two-dimensional Art, Peggy Poniatowski, 873-2543 

Section 2 – Photography, Tina Gruber, 735-8474 

Section 3 – Crafts – Sophie Randall 

Section 4 – Models & Collections, Sandy Lee, 725-8149 

Section 5 – Household Furnishings, Rodney Blystone, 725-9187 

Section 6 – Mixed Craft Display, Gerri Ellsworth, 725-5762 

Department 20 – Group Exhibits, Julianne Creed, 725-1107 

Department 21 – Wine & Beer 

Section 1 – Amateur Wine, Kevin & Peggie Sinnott, 

Douglas Moorhead, 725-1314 

Section 2 – Homemade Beer, Mike Skrekla, Jr., 725-0710; Nathan Reed, 725-0512 

Department 22 – Major Contests, Jeffrey Feath, 504-1321 

Pie Eating Contest, TBA


Frog Jumping Contest, TBA


Mini-Tractor Pull, Roger Schultz, 725-3149 

Apple Peeling Contest – TBA

Pet Show, Jeffrey Feath, 504-1321, Pam Feath 725-5811

Scarecrow Contest, Gerri Ellsworth, 725-5762 

Milk Chugging Contest, TBA

Lego Building Contest, TBA 

Corn Hole Contest, TBA

Department 23 – Apiary & Maple Products, Barbara Fynan, 725-8411 

Department 24 – Antique Farm Equipment, Rodney Blystone, 725-9187 

General and Registration mailing address: P.O. Box 373, North East, PA 16428 

Treasurer’s mailing address: 9503 Sidehill Road, North East, PA 16428 

Please DO NOT use the following location address as a contact! 

Fair Location: 

North East High School Gymnasium 

1901 Freeport Road 

North East, PA 16428 

Our Mission:  At the North East Community Fair, our mission is simple: to provide community members with an educational place to learn about agriculture and to display their work.


Click this button to download the vounteer application.

Click this button to download the volunteer lettter.

Click this button to download department worker duties

Click this button to download volunteer duties

Click this button to download the student board application.